کلید حرارتی زیمنس چیست ؟

 

امروزه با پیشرفت علم و دانش، تجهیزات اتوماسیون صنعتی هم طوفان بی وقفه‌ای را در جهان به پا کرده‌اند. به کمک این تجهیزات، بسیاری از فرآیند های تولید کارآمد شدند‌. منظور از این تجهیزات، استفاده و به کارگیری از کامپیوتر به جای نیروی انسانی برای کنترل ماشین آلات‌ های صنعتی است. یکی از تجهیزاتی که توسط همین اتوماسیون کنترل و هدایت می‌گردد، کلیدهای حرارتی هستند.

این کلیدها از قطعات مهم در صنعت برق، به خصوص برق‌ های صنعتی به حساب می‌آیند که کار محافظت را برعهده گرفته‌اند. به دلیل نقش مهم کلید های حرارتی، تصمیم گرفتیم در این محتوا به بررسی کلید حرارتی زیمنس پرداخته و با کارکرد و ویژگی‌ های آن آشنا شویم. تا آخر مطلب ما را همراهی کنید

تعریف کلید حرارتی

قبل از اینکه بخواهیم به بررسی کلید های حرارتی زیمنس بپردازیم، باید بدانیم که به صورت کلی کلید حرارتی چیست؟ اصولاً به سوئیچ‌ هایی که به صورت اتوماتیک از موتور در برابر آسیب‌ هایی نظیر اضافه بار یا افزایش ناگهانی بار، محافظت می‌کنند را کلید حرارتی می‌گویند. این کلید های حرارتی علاوه بر انجام وظیفه اصلیشان که حفاظت از موتور است، به عنوان یک قطع و وصل کننده اصلی در مدار هم به حساب می‌آیند. در فروش تجهیزات زیمنس اصولا از این کلید به عنوان یک محافظ راه انداز موتور یاد می‌گردد.

ویژگی‌ های کلید های حرارتی زیمنس

زیمنس جز آن دسته از کمپانی‌های آلمانی است، که بیشتر از صد سال سابقه و قدمت دارد. برق صنعتی آن به نام زیمنس الکتریک شهرت جهانی یافته و توانسته تجهیزات فوق العاده‌ای را تولید نماید. یکی از این تجهیزات کلیدهای حرارتی هستند، که دارای ویژگی‌های گوناگونی می‌باشند. این ویژگی عبارتند از:

1- اولین و مهمترین وظیفه کلید حرارتی زیمنس که پیش‌تر هم به آن اشاره کردیم، توانایی قطع و وصل بار و تنظیم دقیق و اصولی آمپرها در یک رنج می‌باشد.

2- دومین وظیفه آن عدم نیاز به کنتاکتورها برای قطع کردن مستقیم الکتروموتور هاست. هنگام خرید این کلید از فروشگاه‌ های فروش تجهیزات زیمنس، اصولاً به این وظیفه برتر آن اشاره مهمی می‌گردد.

3- داشتن کلید تست برای بررسی سالم یا ناقص بودن کلید، یکی دیگر از قابلیت‌های کلیدهای حرارتی زیمنس می‌باشد.

4- امکان تنظیم جریان هم از ویژگی‌های مهم این کلید است. یعنی شما می‌توانید توسط درجه تنظیم جریان‌ها را با 10 درصد بیشتر از جریان‌های اسمی خود موتور، تنظیم نمایید.

کلید حرارتی زیمنس چیست

عملکرد کلید های حرارتی زیمنس

اصولاً همه کلید های حرارتی عملکرد ثابت و یکنواختی دارند. یعنی هر کدام از آنها برای خود عملکرد جداگانه را ندارند. عملکرد هر کلید بستگی به جریان ولتاژ و نوع کلید دارد. اولین مرحله، تشخیص خطا توسط کلید است. این تشخیص به وسیله اثر حرارتی دو فلز بر روی هم انجام می‌گردد. بعد از اینکه خطا تشخیص داده شد، بخش مکانیکی، اتصال قسمت ورودی یا خروجی را به راحتی قطع می‌گرداند. با قطع و وصل شدن مکرر کلید ها کنتاکت‌ ها فرسوده می‌گردند. پس بهتر است تعویض شوند. اما در کلید های کوچک، احتمال تعویض کنتاکت‌ها بسیار کم و پایین است. تعداد قطع و وصلی در کوره‌ های حرارتی بسیار کمتر از کنتاکتورها است. به عنوان مثال اگر یک کنتاکتور حدود 10 میلیون بار قطع و وصلی داشته باشد، اما کلید های حرارتی در تجهیزات اتوماسیون‌ های صنعتی 10 هزار بار قطع و وصل را انجام می‌دهد.

مزایای استفاده از کلید های حرارتی برتر زیمنس

با استفاده از کلید های حرارتی، قطعاً به مزایای فراوانی دست پیدا خواهید کرد. این مزایا عبارتند از:

  • این کلید امنیت و ایمنی بسیار بالایی نسبت به دیگر کلید های بیمتال برای قطع کردن موتور دارد.
  • محافظت از موتور در برابر جریان‌های بالای مدار از دیگر مزایای کلید حرارتی زیمنس می‌باشد.
  • این نوع کلید در برابر بار های زیر بار و لحظه‌ای از مقاومت خوبی برخوردار می‌باشد و به سرعت جریان‌ های زیر بار را قطع می‌کند.
  • محافظت کامل و مستقیمی را بر روی سه فاز اعمال می‌کند.
  • به عملیاتی نظیر سرویس، تعمیر و نگهداری خیلی کمتر از دیگر تجهیزات نیاز دارد.
  • کلید های حرارتی زیمنس در انواع متفاوتی در مراکز عرضه تجهیزات زیمنس به فروش می‌رسند، که هر کدام برای حفظ یک موتور در جریان‌ های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معایب کلید های حرارتی زیمنس

کلید های حرارتی علاوه بر این که دارای مزایای فراوانی هستند، یکسری عیوب  هم دارند. یکی از این عیب‌ ها بالا بودن قیمت آن‌ها نسبت به فیوز ها و کلید های دیگر است. دومین عیب عدم قابلیت تعمیر است. یعنی در صورت خرابی کلید های حرارتی در هر بخشی از خانگی یا بخش تجهیزات اتوماسیون صنعتی باید حتماً تعویض گردند. پس این دو عیب از عیب‌ های بارز کلید های حرارتی زیمنس می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *