محافظ جان چیست و چرا برای ساختمان ها ضرورت دارد؟

 

کلید محافظ جان چیست و چرا برای ساختمان ها ضرورت دارد؟ RCD مخفف عبارت Residual Current Device است.RCD یک وسیله الکتریکی است که برای جلوگیری از خطرات احتمالی مانند برق گرفتگی و شوک الکتریکی طراحی شده است.استفاده از سوئیچ RCD همچنین می تواند از آتش سوزی الکتریکی جلوگیری کند.در برخی از موقعیت های تهدید کننده زندگی که مربوط به خطاهای الکتریکی است (مانند لمس یک سیم برق)، یک کلید محافظ جان با قطع فوری برق ، جان انسان را نجات میدهد.با RCD ها، هنگامی که خطاهای الکتریکی در یک لحظه اتفاق می افتد، می توان محافظت در برابر هرگونه آسیب احتمالی را تضمین کرد.

سوئیچ RCD چگونه کار می کند؟

کلید محافظ جان در تابلو برق زیمنس به عنوان یک سوئیچ ایمنی، با نظارت جریان الکتریکی در هر دو سیم فعال و خنثی کار می کند.هنگامی که شرایط عادی باشد، مقدار برقی که از هر دو سیم عبور می کند یکسان است – در شرایطی که یک خطای الکتریکی رخ می دهد، قطعاً عدم تعادل در مقدار جریان وجود خواهد داشت.کار یک دستگاه جریان باقیمانده این است که فورا عدم تعادل را تشخیص داده و قبل از اینکه به یک مشکل بزرگ الکتریکی تبدیل شود، برق را به طور خودکار قطع می کند.

آیا RCD همان مدارشکن است؟

دستگاه جریان باقیمانده با مدارشکن متفاوت است.تفاوت اصلی بین هر دو این است که اولی با محافظت در برابر حوادث الکتریکی به ایمن نگه داشتن افراد کمک می کند و مدارشکن از سیستم های برق و سیم کشی در خانه محافظت می کند.به عبارتی دیگر قطع کننده مدار به محافظت از مدارهای الکتریکی خانه شما کمک می کند.این قطعه الکتریکی در لحظه ای که خطای جریان بالا، اضافه بار (وصل کردن تعداد زیادی دستگاه به یک نقطه برق) و اتصال کوتاه تشخیص داده می شود، برق را قطع می کند.

چرا سوئیچ محافظ جان مدام خاموش می شود؟

یکی از دلایل رایج خاموش شدن مکرر RCD ،یک دستگاه الکتریکی معیوب است.هنگامی که یک وسیله الکتریکی معیوب می شود، این احتمال وجود دارد که استفاده از آن خطرناک باشد.همین دستگاهی که به درستی کار نمی‌کند، می‌تواند روی سوئیچ RCD شما تأثیر بگذارد و آن را مکرر خاموش کند.

برای تأیید این مشکل، می‌توانید RCD خود را پس از جدا کردن دستگاه‌های برقی خود بازنشانی کنید.سعی کنید هر بار که دستگاه جدیدی به برق وصل می شود، سوئیچ را بازنشانی کنید.اگر کلید محافظ جان شما خاموش شود، به راحتی می توانید پیدا کنید که کدام دستگاه (مانند کتری، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یا یخچال و فریزر) مشکل دارد.

همچنین اگر RCD شما معیوب باشد، ممکن است مرتباً خاموش شود.اگر مشکلی در بازنشانی RCD خود پس از خاموش شدن آن دارید یا پس از بازنشانی آن خاموش می شود، ممکن است مشکلی در خود دستگاه وجود داشته باشد و احتمالا باید تعویض شود.

تفاوت بین کلید محافظ جان و قطع کننده مدار چیست؟

یک سوئیچ ایمنی برای محافظت از مردم در برابر شوک الکتریکی ساخته شده است ،در حالی که یک مدار شکن برای محافظت از سیم‌کشی و مدارات خانه ساخته شده است.

برای اینکه بدانید دستگاه نصب شده در خانه شما کلید ایمنی است یا قطع کننده مدار، جعبه برق را بررسی کنید تا علائم را ببینید.یک برقکار دارای مجوز معمولاً نام «سوئیچ ایمنی»، «فیوز» و «مدارشکن» را روی آن می نویسد.در صورتی که هیچ علامتی وجود نداشته باشد، می‌توانید سوئیچ‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا دکمه تست یا «T» دارند – اگر این را مشاهده کردید، این یک کلید محافظ جان است.

همچنین بسیار مهم است که نوع کلید محافظ جان مناسبی که در خانه خود نیاز دارید را بشناسید.سوئیچ های RCD انواع مختلفی دارند، از جمله (RCCB) که به توقف جریان برق در لحظه تشخیص نشت زمین کمک می کند و (RCBO) که حداکثر حفاظت را در برابر اتصال کوتاه، نشت زمین و اضافه بار مدار ارائه می دهد و (ELCB) که به جلوگیری از هر گونه شوک الکتریکی کمک می کند.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات کاملی در مورد اینکه کلید محافظ جان چیست ، چگونه عمل می کند و چرا استفاده از آن در ساختمان ضرورت دارد ، بدست آورده باشید ، اگر در این زمینه نیاز به اطلاعات بیشتری دارید ، با سپهر پروژه سپاهان ارتباط برقرار کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *