سافت استارتر زیمنس چیست؟

 

سافت استارتر وسیله ای است که برای شتاب دهی نرم موتور الکتریکی ناهمزمان از حالت سکون به سرعت نامی آن طراحی شده است.

اصل عملیات

شروع مستقیم موتور الکتریکی باعث افزایش کوتاه مدت گشتاور آن تا 200 درصد به علاوه 5 تا 7 برابر جریان راه اندازی می شود. افزایش گشتاور باعث افزایش سایش تجهیزات، به عنوان مثال، تسمه‌های محرک یا تسمه نقاله می‌شود، و جریان‌های راه‌اندازی زیاد باعث قطع شدن شبکه (کاهش ولتاژ نامی) می‌شود، این امر به شدت با سایر تجهیزات الکتریکی که در نزدیکی هستند تداخل می‌کند، و حتی گاهی اوقات اجازه نمی‌دهد که آن ها را بیاورند.

استفاده از سافت استارترها این امکان را به وجود می آورد که با افزایش آرام سرعت موتور الکتریکی از بروز مشکلات فوق جلوگیری کرد. آن ها ه مچنین به شما این امکان را می دهند که زمان شروع و توقف موتور الکتریکی را تنظیم کنید.  شروع و توقف نرم موتور به این دلیل حاصل می شود که ولتاژ 1 (در صورت تک فاز بودن موتور)، 2 یا 3 فاز (برای سه فاز) افزایش ملایم ولتاژ دارد. این به شما امکان می دهد پارامترهای اصلی موتور را در محدوده های مشخص شده نگه دارید. اصل عملکرد سافت استارترها بر اساس عملکرد دریچه های الکترومغناطیسی کنترل شده، سوئیچ های تریستور است.

این محصول از تجهیزات plc زیمنس دارای ویژگی های محافظ موتور داخلی است، نصب آن ساده است و می تواند زمان مونتاژ و راه اندازی را کاهش دهد. سافت استارتر دارای یک بای پس شمارنده و محافظ اضافه بار است که باعث می شود تجهیزات عمر طولانی داشته باشند.

سافت استارتر زیمنس چگونه کار می کند؟

سافت استارتر زیمنس یک دستگاه الکترونیکی متشکل از پل های تریستوری (SCR) است که توسط یک مدار الکترونیکی فعال می شوند و برای کنترل ولتاژ راه اندازی موتور و هم چنین قطع انرژی آن در نظر گرفته شده است.  با استفاده از این ابزار می توان جریان هجومی را محدود کرد و  از پیک های جریان اجتناب کرد، علاوه بر این امکان شروع و توقف و هم چنین ارتقای محافظت از سیستم وجود دارد. برای به دست آوردن یک استارت نرم، گشتاور راه اندازی کاهش یافته در موتور مورد نیاز است. برای این کار، کنترل ولتاژ اعمال شده به موتور ضروری خواهد بود. برای این کار، استفاده از پل تریستول (SCR)، تنظیم کننده ولتاژ و واحد کنترل الکترونیکی ضروری است، اما سافت استارتر تمام این اجزا را در داخل دارد، به این معنی که فقط باید از آن استفاده شود.

چگونه از Soft-Starter استفاده کنیم؟

به طور کلی، سافت استارتر برای راه اندازی موتورهای القایی AC (جریان متناوب) قفس سنجابی استفاده می شود. با این کار، دستگاه می تواند جایگزین استارت های معمولی تر مانند: استارترهای مثلث، سوئیچ های جبرانی و مستقیم شود. به همین دلیل، کاربردهای اصلی آن عبارتند از:

  • کمپرسورهای هوا و تبرید
  • فن ها، دمنده ها و اگزوز فن ها
  • پمپ های گریز از مرکز
  • میکسر و هواکش
  • کوره های دوار
  • سنگ شکن و آسیاب

علاوه بر همه این ها، این دستگاه جایگزین نقاط شروع همه این تجهیزات می شود.

مزایای استفاده از سافت استارتر و کاربرد های آن

استفاده از سافت استارتر مزایای زیادی دارد و از نصب تا عملیات کارخانه ای را شامل می شود.

برخی از مزایا و کاربردهای سافت استارتر را بشناسید:

  • کاهش جریان راه اندازی روی موتور و شبکه.
  • نصب سریع و آسان با اندازه کوچک
  • کاهش سایش مکانیکی تجهیزات
  • ذخیره انرژی

ویژگی های کلیدی سافت استارتر

این دستگاه دارای چندین ویژگی است.:

رمپ های ولتاژ و شتاب: کلیدهای این ابزار دارای عملکردی هستند که با کنترل تغییر زاویه شلیک پل تریستوری فعال می شود و در عین حال ولتاژ موثر و تدریجی در خروجی آن ایجاد می کند.

    رمپ ولتاژ کاهش سرعت: با استفاده از یک سافت استارتر دو امکان برای توقف موتور وجود خواهد داشت و آن ها اینرسی یا کنترل می شوند.

Kick Start: سافت استارتر هم چنین ولتاژ بالاتری را به موتور اعمال می کند تا بارهای راه اندازی نیازی به تلاش اضافی از درایو نداشته باشند.

محدودیت جریان: این دستگاه هم چنین وظیفه تامین جریان لازم برای انجام شتاب بار را بر عهده دارد.

کنترل پمپ: این تابع برای شروع کاربرد در سیستم های پمپاژ استفاده می شود.

صرفه جویی در انرژی: سافت استارتر به سادگی با تغییر نقطه کار موتور بهینه سازی انرژی را ارائه می دهد. این عملکرد با فعال شدن، ولتاژ اعمال شده به پایانه های دستگاه را کاهش می دهد.

محافظت از سافت استارتر زیمنس

درست مانند هر دستگاه دیگری، سافت استارتر نیز دارای محافظ های امنیتی است که از خراب شدن برنامه های شما یا ایجاد مشکل برای شرکت جلوگیری می کند. با این اطلاعات می توان نتیجه گرفت که سافت استارتر می تواند برای حل مشکلات پیک جریان در موتورها، تکان ها و حتی محافظت از سیستم متصل به تجهیزات استفاده شود. به دلیل تمام این ویژگی ها و مزایا، سافت استارتر و اینورترهای فرکانس به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.  قبل از نصب و فروش تجهیزات زیمنس ، مطمئن شوید که تمام اطلاعات دستگاه را می دانید تا بتوانید بهترین گزینه را برای شرکت خود و ایمن ترین راه برای انجام این فرآیند انتخاب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *