راه اندازی سروو موتور زیمنس

 

در صنعت و تجهیزات الکترونیکی امروزه یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین موتوری که در زمینه‌ی کنترل فعالیت می‌کند، سروو موتور است. یکی دیگر از کنترل کننده‌های قوی که در سیستمهای کامپیوتری بسیار از آن استقبال شده است، همان plc زیمنس می‌باشد. این کنترل‌کننده همانند سروو موتور در اهداف صنعتی، یک سری اطلاعات ورودی را گرفته و با استفاده از برنامه‌ای که از پیش تعیین شده دستور و خروجی‌های لازم را برای امر کنترل از خود صادر می‌کند. در این محتوا قصد داریم در مورد نحوه کار سروو موتور که یکی از برترین برند سروو موتور بوده صحبت کرده و اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با نصب و راه اندازی آن در اختیار شما قرار دهیم.

سروو موتور چیست؟

کلمه سروو یک کلمه یونانی به نام servus می‌باشد. این کلمه به معنای خدمتکار یا نیروی کار فرمان پذیر است. به سیستمی که تحت عنوان این نام مشغول به کار باشد، سیستم سروو گفته می‌شود. زیرا این سیستم همانند پی ال سی‌هایی که در فروشگاه فروش plc زیمنس موجود می‌باشد، به فرامین و ورودی‌ها به راحتی پاس می‌دهد. سروو موتورها از نظر وجودی قدمت بسیار طولانی داشته و در اکثر برنامه‌های مورد نیاز به کار برده می‌شوند. سایز سروو موتورها بسیار کوچک است. اما موتورها از نظر کاربردی بسیار پر قدرت هستند.

سروو موتور

کاربرد اصلی و اساسی سروو موتور زیمنس

همانطور که پیش‌تر گفتیم، سروو موتورها خیلی کوچک و ریز هستند، اما از نظر قدرتی همانند plc زیمنس‌ها بسیار عملکرد خوبی دارند. به دلیل دارا بودن همین خاصیت، از آن در تمام وسایلی که نیاز به کنترل از راه دور را دارند، رادیو کنترل‌های ماشین های اسباب بازی کودکان، هواپیما و ربات‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیستم‌های دیگر نظیر آسانسور، که برای حرکت و جابجایی نیاز به یک کنترل کننده دارند، به سروو موتورها بسیار وابسته می‌باشند. به همین دلیل خیلی از کنترل‌ها از طریق سیستمی و کامپیوتری انجام می‌شود. همین امر باعث فروش بالای plc زیمنس‌ها شده است. از سروو موتورها در کاربری‌های صنعتی دیگر هم همانند خط تولید، رباتیک، داروسازی و همچنین تولید مواد غذایی با دستگاه‌های ویژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اجزای تشکیل دهنده سروو موتور زیمنس

قبل از اینکه بخواهیم به روش راه اندازی سروو موتور بپردازیم، بهتر است بدانید سروو موتور از چه اجزایی تشکیل شده است. سروو موتور از یک آی سی بسیار قدرتمند تشکیل شده، که از آن به مغز سروو موتور یاد می‌کنند.  آی سی پالس‌های متفاوتی را به زاویه مورد نظر دستگاه تبدیل می‌کند. خود موتور از یک Dc کوچک، پتانسیومتر و مدار کنترل تشکیل شده است.

اجزای تشکیل دهنده سروو موتور زیمنس

 سروو موتورها دارای سه عدد سیم خروجی می‌باشند، که یکی از سیم‌ها برای نویز است که به اسم سیم گراند فروخته می‌شود. سیم دیگری که به آن vcc می‌گویند، وظیفه برق رسانی به سروو موتور را به عهده دارد. سومین سیمی‌که از آن به سیم CTRL یاد می‌شود، سیم مختص برنامه نویسی و کنترل اصلی سروو موتور می‌باشد. سروو موتورها را می‌توانید از مغازه‌های فروش plc‌ زیمنس‌ها خریداری کنید.

نحوه کار سروو موتور زیمنس

راه اندازی سروو موتور همانند راه اندازی سیستم plc‌های برتر زیمنس به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود. در راه اندازی سروو موتور درجه و زاویه شافت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. یعنی هر چقدر که سروو موتور زاویه بالاتری را دارا باشد، از نظر عملکردی برای کاربر بهتر عمل خواهد کرد. پس آنچه در راه اندازی سروو موتور باید به آن توجه کرد، همین درجه و زاویه شافت می‌باشد. بهتر است برای راه اندازی سرور موتور از برنامه‌های AVR یا برد آردوینو استفاده گردد. زیرا این دو برنامه آموزش را به آسانی در اختیار شما قرار می‌دهند.

اصولا توصیه‌ی بسیاری از مهندسین در امر نصب و راه اندازی سروو موتور این است که در صورت استفاده از برنامه آردونیو، VCC را به برد تغذیه آن وصل نکرده و تغذیه خارجی و جدایی برای آن در نظر بگیرید. در نصب سروو موتور دقت داشته باشید، که حتما سیم‌هایی به رنگ نارنجی که به سیم  CTRL معروف هستند و سیم زمین که به سیم سیاه معروف است، حتماً به برد متصل باشند.

نحوه کار سروو موتور زیمنس

مزیت‌های ویژه سروو موتور

همانطور که پیشتر هم توضیح دادیم، سروو موتورها مدتی است که در میان همه ما هستند. ما به راحتی از آنها بهره می‌بریم، ولی غافل از اینکه چه مزیت‌های خواهند داشت. در ادامه به طور مختصر به مزایای آن می‌پردازیم.

  • توانایی برقراری رابطه با تجهیزات دیگر همانند کنترلر، این مزیت دقیقاً مشابه عملکرد PLC زیمنس‌ها می‌باشد.
  • قابل دسترس بودن در مراکز فروش plc زیمنس‌ها
  • عملکرد قوی و بدون لرزش هنگام توقف
  • توانایی تغییر جهت‌های گردش موتور بدون اینکه نیاز به تعویض سیم‌های موتور باشد.
  • قابلیت تنظیم خودکار بسیاری از بارها همانند اینرسی بارها و سایر پارامترهای دیگر
  • توانایی راه اندازی شیب و توقف موتور به صورت خطی
  • مدیریت لقی موتور، ناشی از تکان‌های قطعات مکانیکی

سخن نهایی

در این مقاله سعی داشتیم به طور مفید و مختصر شما را با نحوه کار سروو موتور آشنا کنیم، چون نقطه‌ی اصلی و مرکزی سروو موتور‌ها از آی سی به وجود آمده پس برای راه‌اندازی آن هم بهتر است از همان برنامه‌های نام برده شده استفاده کنیم. در کنار سروو موتورها قطعات یا سیستم‌های plc زیمنس به عنوان یک ابزار کمک کننده، کاربرد فراوان خواهند داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *